Dekontaminace I/2020 – Odpadové číslo

Když stojím před naším panelákem na okraji Prahy, každých 10 minut projde člověk s delší tyčkou, anténou nebo klacíkem. Otevře jak náš, tak všechny další kontejnery v ulici a nahlédne. Tempo kontroly popelnic (lidově „fárání“) se liší, na pervitnu bývá nejrychlejší, naopak jeden uživatel benzodiazepinů věnoval našim kontejnerům půl dne. S oblibou říkám, že klient káček a terénů jsou jedni z nejvíce recyklujících lidí v České republice. Ujmou se mnoha nedokouřených cigaret, zbytků jídel, vyhozené elektroniky, oblečení a ještě vše využijí. Chci za to PODĚKOVAT!!! Jsme populace žijící v nadbytku, vyhodí se spoustu věcí, které se dají ještě využít a je fajn, když to děláte.


Bohužel fárání má i svoje stinné stránky. Může docházet k šíření salmonely a žloutenky A a také KORONAVIRU!!! Pokud Vám není dobře, tak by stálo za to fárání omezit. Ne každý, koho vidím, za sebou popelnici zavře. Někdo dokonce vyhazuje odpadky ven, aby se dostal k těm níže. Tím hodně naštvává lidi a ve finále zkazí „dobrou fárku“ všem. Někdo bere i to, co nezužitkuje, a pak vytváří v okolí města koutky tvořené z těchto „nálezů“. Na tomhle čísle spolupracujeme s iniciatvou Trash Hero. Jde o lidi, kteří svůj volný čas tráví právě likvidací odpadků. Díky jim za to, ale bylo by skvělé, kdyby měli méně práce.


Negativní obraz lidí užívajících drogy je spojený také s děláním nepořádku. Pojďme to změnit! Chcete-li, aby Vám nezavřeli káčko, buďte ohleduplní v jeho blízkost. Když je okolí káčka vyzdobeno kousky obalů od stříkaček, a navíc vás přistihnou aplikovat drogy u dětského hřiště, sousedy to nepotěší. V tomto čísle jsme požádali o rozhovor i lidi, kteří berou drogy a uklízí odpadky po svých vrstevnících. Pokud seberete pohozenou stříkačku nebo jiný nepořádek po někom jiném, DÍKY za to! Máte můj RESPEKT!