Dekontaminace IV/2021 – Zvíře

Milí čtenáři,
radujme se, veselme se. Je tu nové číslo Dekontaminace!
Slyšeli jste někdy o člověku jménem Ralph Smart? Je to britský psycholog, spisovatel, badatel, moderátor, hudebník, grafik, tvůrce filmů. Vystudoval psychologii a kriminologii a fascinuje jej přirozená povaha a podstata člověka. Je známým tvůrcem motivačních videí o nalezení pravého potenciálu člověka.
Také jsem o něm nikdy neslyšela, než jsem si na internetu přečetla, co jednou řekl. Ten citát zní: “Bez ohledu na to, jak talentovaní, bohatí nebo inteligentní jste, jak zacházíte se zvířaty mi říká vše, co o vás potřebuji vědět.”
A tato věta mě rozhodně oslovila a přiměla mě se zamyslet. “Jak zacházíte se zvířaty mi říká vše, co o vás potřebuji vědět.” Ono to totiž má hodně do sebe. Jste-li zlí na svého psa, je vám zle. Necháváte-li svého psa hladovět, sami také hladovíte. Jste-li agresivní, přenášíte to na své zvíře. A tak to je. Většinou, samozřejmě. Je-li vám dobře, vašemu zvířeti je také dobře. Jste-li v pořádku, vaše zvíře bude také v pořádku. Umíte-li se postarat o sebe, umíte se pak postarat i o jiné. I o své zvířátko. Jste-li spokojený sám se sebou a svým životem, bude to z vás cítit, budete se cítit dobře a vaše zvíře také. A tak to v životě je. A ačkoliv nejsem žádný životní kouč, myslím si, že každý by měl žít co nejlépe podle jeho vědomí a svědomí. A je-li člověk spokojený sám se sebou, má pak kapacitu starat se i o druhé. A to jak o zvířata, tak i o další lidi a mezilidské vztahy. Co je také důležité mít na paměti, že zvířata, na rozdíl od nás lidí, nemají svobodu volby. Pejsci budou s vámi po boku prožívat to dobré i to zlé, a to vy za ně máte zodpovědnost. Jak říká liška Malému princi ve stejnojmenné pohádce: “stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.” Tak buďte hodní na své pejsky a vůbec všechna zvířata co máte, a dobře se o ně starejte.
Oni vám to tisíckrát vrátí.
Všem přeji mějte se fajn, dávejte na sebe pozor, ať se vám vede co nejlépe.
EvaP.