Dekontaminace IV/2023 – Co pomáhá?!

Tohle číslo je o tom, co vám může pomoci posunout se. Jeden terénní program z Chicaga má heslo Any positive change (Jakákoliv pozitivní změna). Možná víte, že redakci Dekontaminace z větší části tvoří tým Terénních programů SANANIM. V posledních letech se potkáváme s mnoha spíše negativními změnami u lidí, co užívají injekčně drogy, našich klientů. Mnoho úmrtí, zdravotních problémů, přibývá lidí úplně bez přístřeší, kteří často nemají víc než igelitku, přibývá duševních onemocnění. Proto jsme rádi za jakoukoliv pozitivní změnu, která se vám povede. Může to mít mnoho podob. Třeba používat stříkačku jen jednou a dezinfikovat místo před vpichem. Udržet užívání benzáků na uzdě tak, že máte své vnímání pod kontrolou a pamatujete si, o čem jsme si před chvílí povídali. Nebo když někdo, kdo pije, prokládá své tradiční víno z dvoulitrové petky vodou nebo pije vinný střik. Když se někomu s chronickými ranami na bércích podaří chodit pravidelně na převazy, nebo se pravidelně sprchovat a převazovat sám. Vyléčit si céčko a nenakazit se znovu.

Ještě víc oceňujeme, když se vám podaří udělat něco prospěšného pro vaše blízké či jiné lidi, co berou drogy. Třeba dotáhnout kámoše do nemocnice a zůstat tam s ním, dodávat mu motivaci a odvahu, aby to v čekárně vydržel. Postarat se o kamaráda, co už je na tom hodně špatně s chlastem a hygienou a občas se počůrá. Mít naloxonový sprej u sebe a někomu zachránit život. Každý se může stát na chvíli Mirkem Dušínem z Rychlých šípů (na obálce Dekontaminace), který odtáhne kamaráda do špitálu.

Tohle číslo je ale také o větších a velkých změnách. Požádali jsme lidi, kteří mají za sebou intenzivní život s drogami a někam se posunuli, aby se podělili o to, co jim pomohlo. Třeba vás něco inspiruje. V Čechách bývá často doporučovanou cestou ke změně psychoterapie jako důležitá součást léčby závislosti (třeba v terapeutické komunitě). Může to být cesta, jak se vyrovnávat s osobními problémy jinak než drogami.

Přeji vám jakoukoliv pozitivní změnu nebo méně těch negativních. Budu moc rád, pokud k nějaké dobré změně pomůžete také svým blízkým.

-ALA