Je extáze zabiják? I.

Užívání extáze nebývá zpravidla smrtelné, ovšem nese s sebou nezanedbatelná rizika, které je třeba si uvědomit ještě před tím, než to někdo vyzkouší. Zemřít po požití extáze se dá celkem snadno a v některých případech dost ošklivě.

Není extáze jako extáze.
Extází se obvykle míní MDMA (3,4-metylendioxymetamfetamin), případně jeho příbuzní MDA a MDEA, které mají velmi podobný účinek. Často se však běžně v populaci i médiích označují jako extáze barevné tablety s obrázky – jedna z forem distribuce MDMA, ačkoli tyto barevné tablety v poslední době čím dál méně obsahují MDMA, a více obsahují další příměsi, mnohdy životu nebezpečné. O těchto příměsích si budeme povídat v dalším, navazujícím článku. Dnes se podíváme na rizika spojená přímo s MDMA.

MDMA samotná není příliš toxická.
To je pravda, nicméně platí pouze v případě, že MDMA užije jedinec zdravý a přitom se chová podle všech „bezpečnostních“ pravidel, která by měl mít každý experimentátor a protřelý psychonaut na paměti. Tipy na to, jak se chovat bezpečně na párty kde se drogy užívají, jsme již ve spolupráci se serverem saferparty.cz vydali v Dekontaminaci „Parties“ (zima 2010).

Pokud tableta extáze obsahuje pouze MDMA, tak i silná dávka v jedné tabletě (150 – 200mg) není pro zdravého člověka na životě ohrožující. Popsány byly případy, kdy bez větších obtíží přežili někteří uživatelé i desítky spolykaných tablet. Šlo většinou o pokusy o sebevraždu, které skončily silnou psychickou nepohodou, ale ve zdraví. Tady se dostáváme k důležité informaci. Pokud někdo užije tabletu s obvyklou dávkou MDMA (cca 100mg), je drogy dost na to, aby si užil celou noc tance a sounáležitosti s davem či v páru. Další dávky už jen podporují stimulační efekt, ale euforie se již většinou nedostavuje. Zvyšování dávky vede spíše k nepříjemným prožitkům.

Předávkování se projevuje zrychlenou srdeční činností a úzkostmi, obavami o život apod. Nepříjemné stavy odcházejí s tím, jak přestává droga účinkovat. Při dlouhodobém pravidelném užívání mohou však tyto stavy a psychické obtíže přetrvávat, a může se rozvinout toxická psychóza – pocity pronásledování, zkreslené paranoidní vnímání reality doprovázené halucinacemi. Toxická psychóza je rizikem u většiny známých stimulantů a halucinogenů.

Pro koho je tedy extáze toxická?
Ohrožen je nejvíc ten, kdo má problémy s rovnováhou nervového přenašeče – serotoninem. Tuto látku si vyrábí tělo samo k ovládání celé řady tělesných funkcí. K tomu mimo jiné patří, že udržuje dobrou náladu a také tělesnou teplotu. Tělo si vyrobí jen tolik serotoninu, kolik potřebuje, nespotřebovaný serotonin vrátí do zásobních nádrží, a zbytek rozloží.
MDMA však v těle vyvolává reakci, která donutí organismus k tomu, že začne produkovat serotonin ve zvýšené míře a otevře stavidla serotoninových nádrží. V tu chvíli se mozek doslova poleje serotoninem a uživatel se ocitá v „sedmém nebi“. Tehdy se však také nabourá samočinná termoregulace organizmu, která může vést k rozvoji takzvaného serotoninového syndromu (toxidromu), kdy se tělo za účasti třasu, pocení, úporných bolestí hlavy, úzkostí a halucinací, začne přehřívat k teplotě 42°C. To může mít smrtelné následky. Při teplotách kolem 42°C a vyšších, dochází v těle k řetězové reakci, která se velmi špatně brzdí. Vysoká teplota způsobí odumírání svalů, do kterých začne krvácet. Toxické látky uvolněné rozkladem tkání způsobí selhání ledvin, které přestanou vylučovat ostatní odpadní látky do moči, a ty nakonec způsobí celkovou otravu.

Přímo ohrožení MDMA jsou lidé, kteří mají v těle serotoninu málo, trpí depresemi a častými poruchami nálad. Tito lidé mohou užívat léky – antidepresiva IMAO (omezují produkci enzymu, který rozkládá serotonin) a nebo SSRI (blokují uklízení serotoninu zpátky do nádrží). Tato vlastnost jinak v zásadě bezpečných antidepresiv silně zvyšuje toxicitu MDMA a lidé v těchto případech opravdu umírají – na předávkování serotoninem.
Skrytou hrozbou, kterou nelze běžným způsobem odhalit, je absence enzymu CYP2D6. Ten rozkládá MDMA na metabolity, které se pak vylučují z těla ven. Genetickou mutací, která je za tuto poruchu zodpovědná trpí 5 – 9% bílé populace. Dopředu tohle nikdo neví. MDMA se při absenci tohoto enzymu vylučuje z těla výrazně déle, a tím prodlužuje serotoninovou nerovnováhu v nervovém systému.

Lze umřít i bez antidepresiv.

K přehřátí s fatálními důsledky se může „dopracovat“ v zásadě každý, pokud nebude po požití extáze dostatečně pít a odpočívat. Tělo se přehřeje v důsledku neustálého pohybu a dehydratace.

Stejně jako na dehydrataci s následným přehřátím se dá zemřít na otravu vodou. Z ní to neuvěřitelně? Uživatelé vědomi si toho, že by měli po požití extáze více pít, pijí tolik, že z těla vyplaví potřebné soli, které udržují regulaci vody v buňkách. Příliš mnoho vody však tyto soli vyplaví a v buňkách se začne hromadit voda – říká se tomu hyponantrémie. Ta se projevuje otoky orgánů, a zejména otok mozku může být – a bývá – smrtelný.

Toxicky může působit MDMA také na srdce a cévy, proto lidé trpící srdečními a cévními problémy by si měli dát od extáze „pohov“. MDMA zvyšuje krevní tlak a způsobuje nepravidelné bušení – arytmie, které mohou v extrémních případech skončit fibrilací komor – srdce netluče, jen se třese. Krev přestane obíhat tělem. Postižený pak může padnout do kómatu a je tak jednou nohou v hrobě.

Pozor i na kombinace s „obyčejnými“ léky!
Může to znít zvláštně, nicméně některé léky silně působí na produkci rozkladných enzymů, podobně jako již zmíněná antidepresiva. Jde o běžně dostupné léky bez předpisu obsahující například paracetamol, což je třeba hojně užívaný Paralen® a Panadol®. Dále jsou to léčiva na nachlazení nebo proti bolesti obsahující látky guaifenesin, chlorfenamin, dextrametorfan, efedrin nebo kofein.

Malá rada na závěr první části.
Pokud se někdo rozhodne strávit párty s extází, měl by být zdravý, a neužívat žádné léky ani jiné drogy včetně alkoholu. Během tancování na párty je vhodné pít více tekutin. Měla by to být obyčejná voda střídavě s ovocnými šťávami a iontovými nápoji (doplní vitaminy a minerály). Nemělo by se pít zase příliš mnoho. Stačí jeden nealko drink 0,3l – 0,5l za hodinu, ale pití by mělo být pravidelné. Tedy nesnažit se dohnat několik hodin bez tekutin jednorázovým vypitím několika litrů vody. Občasný oddych v chill-out zóně přispěje k tělesnému i psychickému odpočinku. Party pak může bezpečně pokračovat.

(TRMX)