Dekontaminace II/2022 – Drogy

Tráva byla zelenější?
Slýchávám od klientů, že dřív byly drogy lepší, kvalitnější, levnější. Prostě teď to není co bývalo. Částečně je to tak, a částečně jde jen o nostalgii, kdy se nám snaží mozek zastřít všechna ta těžká období prožitá v minulosti. Tráva sice nikdy nebyla zelenější, jak se říká, když člověk nostalgicky vzpomíná na minulost, ale aspoň v případě marihuany výrazně slabší, než se dnes nezřídka pěstuje.
Doba pokročila, ale drogy zůstávají. Ano, objevují se stále další, takzvané nové drogy, či designované drogy, ale ty se jen snaží svým účinkem napodobit drogy takzvaně tradiční, a vyhnout se legislativním opatřením. Takových drog se ročně vyrobí desítky tun. Hledání jiných a dostupnějších způsobů, jak se dostat do rauše, ale také stále pokračuje.
V některých českých městech se například objevují automaty na kratom, v tuto chvíli stále ještě legální bylinnou drogu, která má ovšem poměrně značný závislostní potenciál, a při vyšších dávkách způsobuje opiátový stav. Není divu, také po čase způsobuje absťáky ne nepodobné těm opiátovým. Oblíbený je i u některých lidí, kteří šli do abstinenční léčby, ale kratomem podvádějí, protože nevyleze na testech. Ovšem nepodvádějí v léčbě, podvádějí sebe. Stejně tak podvádějí prodejci, kteří kratom prezentují jako neškodný.
Nicméně pro řadu uživatelů tradicionalistů není nad klasiku. Metamfetamin, tedy pervitin, je mezi českými uživateli stále hitem, a nic na tom nemění ani to, že leckdo říká, že dřív byl perník jiný, lepší, kvalitnější. Ovšem jak se také říká, je to o lidech. Pokud se výroba odflákne, výsledný produkt nestojí za nic. A to platilo dřív, a platí stále. Předpokládám, že do budoucna to platné zůstane. A tak lze získat v každé době velmi kvalitní matro, ale i směs chemikálií, která s nabízenou drogou má společného jen málo. A to může být celkem nebezpečné.
Vlastně nic není zcela bezpečné. Život jako takový je poněkud riskantní sám o sobě, ale při přiměřené opatrnosti se dá přežít až do smrti. Kterou si vlastním přičiněním může člověk užívající drogy výrazně přiblížit. Záleží na tom, jestli se dokáže při braní drog dostatečně kontrolovat, a taky o drogách a jejich užívání něco vědět. Může se tak vyhnout život ohrožujícím komplikacím, protože si nedá do žíly smetanu ke šlehání, ve střevě se mu nezaseknou houbičky na nádobí, ani ho nenajdeme u potoka olizovat random žábu v domění, že se dostane do duchovní dimenze.
Tímhle mírným vtípkem chci zakončit tenhle úvodník. Ale ještě vám chci říct, že exkluzivně v tomhle čísle
přinášíme extra komiks! Stačí celý časopis otočit vzhůru nohama a číst odzadu.
TRMX