Dekontaminace II/2022 – Starci

PROČ SENIOŘI? Proč stáří v Dekontaminaci? Jednak proto, že Dekontaminace už taky není nejmladší. A taky proto, že vás třeba toto téma přiměje zavzpomínat na své starší blízké (popřát jim můžete třeba k mezinárodnímu dni seniorů, který se mezi oslavné dny všeho možného usadil na prvním říjnu – a já, když tohle píšu, ještě pořád doufám, že k prvnímu říjnu tato Dekontaminace bude hotová, vytištěná a ve vašich rukou). Ale hlavně proto, že nám populace stárne. Jak většinová, tak i populace uživatelů. A to s sebou chtě nechtě přináší změny ve vašich životech a v naší práci. Nové trendy, nové výzvy. Řešíme více zdravotních problémů souvisejících s delší drogovou kariérou, delším pobytem na ulici, přípravu na stáří, kterou tak nějak pořád všichni odsouváme.

Určitě není od věci být alespoň trochu připravený. Co až se vám ta jízda jednou tak protáhne, že až se vzbudíte, zjistíte, že jste staří? Nepropadejte panice, na internetu jsem narazil na bizarní publikaci Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem „Manuál přípravy na stáří pro občany“. Tak jen doufám, že není čtivější než tato Dekontaminace.


Někde jsem slyšel, že staří lidé nedělají chyby, protože už je všechny stačili udělat. Ač se to jeví na první poslech jako zjištění pozitivní, skýtající v sobě velkou úlevu, já doufám, že se do tohoto stavu mysli nikdy nedostanu. Byť je to myšleno v nadsázce. Taky jsem slyšel názor, že vše na světě vzniká omylem a to, co vidíme kolem sebe, je výsledek reakce na tyto omyly a poučení se z nich. Tahle teorie si mi moc líbí. Přeji vám a sobě ještě spoustu prostoru na další omyly. Ale hlavně si přeji, abychom vždy měli chuť se z nich poučit. Takhle podle mě vzniká ten veselý, léty ošlehaný stařík ve flanelové košili v houpacím křesle.

Roman