Dekontaminace II/2023 – Odmašťovna

LÉČBA! BUBUBU!
K doktorovi? – Nikdy!
K zubaři? – Radši brufen!
K psychiatrovi? – Nejsem blázen!
Do léčby? – Proč, nemám problém, můžu přestat kdy chci.
A teď zrovna nechci!
Ať se sebevíc snažíme se tomu vyhnout, téma léčby v životě uživatele drog a káčkařů/teréňáků přijde vždy. A ať už se jedná o ostříleného matadora, který sbírá zážitky z detoxů a léčeben jak děcka na přelomu milénia sbírala Pokémony, nebo o rozklepaného človíčka se strachem, že v odmašťovně bude jak v base, je potřeba mít toto téma stále tam někde vzadu v hlavě.

Máme jednu z nejrozšířenějších sítí adiktologických služeb na světě (i když se to nezdá, tak je to fakt – nemusíte jezdit pro stříkačku desítky kilometrů jako v okolních státech). Má sice své mouchy, ale je dostupná každému. Jak člověku bez přístřeší, co se snaží přečkat noc na ulici přehnaným užíváním perníku, tak politikovi v nejvyšších kruzích, který „nakupuje banány v kolumbijském akčním letáku“.

Proto vám všem přinášíme přehled toho, co se kolem léčby točí, aby to jednomu zopakovalo, že léčba není jen detox, druhému ukázalo, že by prosperoval spíš v komunitě, než u obvoďáka, a třetímu dalo základní informace pro práci s lidmi v pomáhajících profesích.

Nezapomínejte ale, že se musí léčit nejen mozek, který už bez oblouznění nedokáže fungovat, ale i tělo, které toho může mít za sebou neskutečně mnoho. Proto ve slově léčba hledejte i to, jestli nebolí záda a nestálo by to za to zajít si k urologovi, nebo jestli ta bolest hlavy a čím dál častější horečky by nestály za vyšetření, protože na srdci nemusí být jenom trampoty, ale i kolonie bakterií, co se postupně prožírá skrz chlopeň.

A PRO VŠECHNY NEŠPOROVY SMÍCHY, POUŽÍVEJTE TY KONZOLÍNY (liháče, mokrý,
dezinfekční ubrousky…)!
-Zadek-